Erkeklerde saç dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi;

Bir insanın günde yaklaşık olarak 100 saç teli dökülüyor ise  bu normal karşılanıyor. Ancak dökülen saç tellerinin yerine yenisi gelmiyorsa, seyrelme ile başlayan sorun erkeklerde saç dökülmesine ve kelliğe sebebiyet veriyor.

Saç dökülmesi'nin temelinde pek çok neden vardır, dökülme her iki cinste de aynı görünse de gelişim aşamaları birbirlerinden çok farklıdır. Dolayısı ile genel tanı'dan ziyade kişiyi daha yakından tanıyıp ona göre bir tedavi uygulanması en doğru olanıdır.

Erkeklerde saç dökülmesi kadınlara oranla çok daha sık yaşanan bir durumdur ve bu durumu anlayabilmek için önce sorular sorulur kişi ve ailesi hakkında. Sonrasında ise kan tahlilleri ve dermatolojik testler uygulanır, erkeklerde saç dökülmesinin önüne geçmek için aslında daha saçlar seyreldiğinde tıbbi müdahale alınmalı ki daha hızlı ve kolay çözüme ulaşılabilsin.

 

İnsan saçı üç aşamada dökülür, 1. aşamada saç uzar ve bu 8 yıla kadar sürebilir, 2. aşamada ise saç kökleri kendini dinlendirmeye hazırlanır ki bu da 20 günü kapsar. Son aşamada da saç kökü 3 ile 4 ay arasında dinlenir ve kökünden ayrılıp dökülür. Eğer yerine yeni bir saç teli gelmezse, erkeklerde saç dökülmesi ve hatta kellik durumu meydana gelir. Erkeklerde saç dökülmesini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

  • İlaç Kullanımı.
  • Strese bağlı saç dökülmesi.
  • Ağır travmalar.
  • Beslenme alışkanlıkları.
  • Erkeklere özgü saç dökülmesi.

Kuşkusuz en çok yaşanan durum erkeklere özgü saç dökülmesidir, bu da kendini saçların zayıflaması ve incelmesi, şakak ve alın bölgesinde saç azalması ile kendini belli eder. Erkeklerde saç dökülmesinin en sık görüldüğü şekli budur. Bunun sebebi ise testosteron ve bir takım androjenlerle birlikte DHT hormonudur.

Erkeklerde saç dökülmesinin  önüne geçmek için bitkisel tedavilerin olduğuna inanılıyor, ancak bu uygulamalar sadece dökülmeyi azaltır asla önüne geçmez. Dolayısıyla eğer siz de saç seyrelmesi veya dökülmesi yaşıyorsanız vakit kaybetmeden ilgili kliniklere başvurup önleminizi erkenden almanızda fayda var. Zira erkeklerde saç dökülmesinin tedavisi ileri seviyeye ulaşırsa tedavisi hayli uzun ve meşakkatli sürebiliyor, bunun için erken önlem almak şart.

No Comments Yet.

Leave a comment